Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Nebe nad Žamberkem zažije několik leteckých premiér

Vyšlo dne:20.08.2014
Autor: Redakce
Periodikum:Orlický deník

Letecký klub Žamberk pracuje na přípravě dalšího leteckého dne, od roku 2005 již pátého. Air show 2014 se uskuteční v sobotu, začne ve 13 hodin. „Tradičně se snažíme pro všechny nadšené diváky připravit pestrý program, který potěší nejen zanícené milovníky letectví, ale také každého, komu je svět křídel sympatický a létání nebere jen jako nutný způsob přepravy," zve do Žamberku předseda tamního aeroklubu Jan Václavík.
„Tradičně se snažíme pro všechny nadšené diváky připravit pestrý program, který potěší nejen zanícené milovníky letectví, ale také každého, komu je svět křídel sympatický a létání nebere jen jako nutný způsob přepravy," zve do Žamberku předseda tamního aeroklubu Jan Václavík.
Pestrý program

A co letos v Žamberku chystají? Pestrý program ve vzduchu i na zemi plný zajímavých ukázek a také okořeněný bohatou tombolou! Letecký den bude bezprostředně navazovat na mezinárodní slet historických kluzáků POTK 2014. „Takže budete mít možnost vidět unikátní historické typy, jako jsou Luňák, Kmotr, Pionýr a mnoho dalších jak za letu, tak i vystavené na zemi. Historické typy budou doplněny dvojplošníkem Avia C-104, což je poválečná verze legendárního německého dvojplošníku Bücker 131 Jungmann. V případě příhodného počasí bude také připraven na start horkovzdušný balon," doplnil Jan Václavík.

Vicemistr světa v bezmotorové akrobacii Jan Rolínek předvede svoji exhibiční sestavu ve speciálním akrobatickém větroni ASK-21 vybaveném dýmovnicemi na koncích křídel, takže bude možné sledovat jeho letovou trajektorii.

Účast přislíbila také Armáda České republiky, a tak se návštěvníci můžou těšit na přílet vrtulníku Mi-17, který bude možné vidět na statické ukázce. Přislíben byl také průlet Grippenů.

Budoucnost zaklepe na dveře premiérovou ukázkou zkušebního letounu poháněného elektřinou Phoenix Air Electro vyvíjeného v Ústí nad Orlicí stejnojmennou firmou, který již získal světové uznání. Letoun UL Phoenix, který je touto firmou vyráběn a úspěšně vyvážen do celého světa, se rovněž představí v poutavé ukázce. Vše doplní odborným komentářem Martin Štěpánek, majitel firmy a pilot v jedné osobě.
Letenky v tombole

Finále bude opět patřit špičkové letecké akrobacii, kterou premiérově předvede mistr světa v kategorii unlimited Jan Rozlivka na speciálu Suchoj Su-29, což bude další velká premiéra žamberského nebe!
V průběhu celého programu bude možné zakoupit losy do tomboly. Kromě věcných cen bude možné vyhrát vyhlídkové lety vrtulníkem a sportovním letounem, hlavní cenou tomboly jsou pak dvě volné letenky do Říma.
Samozřejmostí je bezplatné parkování v areálu letiště, kvalitní občerstvení a také skákací hrad a tematické soutěžní aktivity pro děti i hravé dospělé.
Foglová Petra, Bc. | dne 21.08.2014Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka