Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Majáles v Žamberku - studenti slavili v čele s královskou rodinou

Vyšlo dne:03.05.2014
Autor: Žamberk
Periodikum:ORLICKÝ.net

Studentské oslavy jara jsou v dnešním pojetí jakousi oslavou krás studentského života a prezentace studentských dovedností. V Žamberku tato slavnost tradičně patřila oslavám 1. května.
Letos se dubnové počasí předvedlo v celé své aprílové „kráse“ a měnilo se mnohdy i několikrát denně. Se vstupem do měsíce května se však na obloze ukázalo slunce a jeho paprsky nás provázely po celý den. Nic tedy nebránilo tomu, aby Majáles začal v plném proudu.
Ve 14:00 hodin vyšel majálesový průvod vedený mažoretkami ZŠ Nádražní 743 a Dechovým orchestrem ZUŠ Petra Ebena Žamberk od Gymnázia a prošel ulicemi města na Masarykovo náměstí, kde na něj již netrpělivě čekaly davy diváků. Těm se předvedl pohled na nespočet různých masek a převleků, mezi kterými samozřejmě nechyběla ani královská rodina v kočáře. Panovníky pro tento rok jsou Markéta Langrová a Tomáš Vencl, v roli princezny a prince vládnou Barbora Dušková a Daniel Janata.
Po slavnostním nastoupení královské rodiny následovala majálesová estráda, která divákům nabídla vystoupení mažoretek, tanečního oboru ZUŠ Petra Ebena, Taneční skupiny Neon, žáků ZŠ 28. října a Speciální sš a zš Žamberk. Převážná část programu patřila studentům Gymnázia Žamberk. V jejich režii vznikla čísla jako Spartakiáda, Akordy, Nepotřebujeme se vzdělávat, Papírová romance, WC irské tance, vtipně ztvárněná Poplelka nebo dech beroucí Cup Song.
Celý Majáles 2014 se nesl v duchu módy. Součástí estrády tak byly i módní přehlídky, které představily vynikající práce studentů Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí, oboru Design oděvů, které získaly prestižní ocenění na soutěžích v ČR i zahraničí. Publikum bavili též pohotoví moderátoři – Michal Kalous a Martin Lorenc.
Druhá polovina programu patřila tradičně Mafestu, tedy hudbě. Letos k nám zavítala Band-a-SKA, mladá a energická kapela z Týniště nad Orlicí a místnímu publiku dobře známá skupina WASABI z Ústí nad Orlicí. Obě uskupení předvedly skvělý výkon a byli jakousi třešničkou na dortu letošního Majálesu.
Pro návštěvníky bylo po celé odpoledne připraveno bohaté občerstvení, o které se mimo jiné postarali žáci a učitelé Ssš a zš Žamberk a kuchaři, cukráři ze Střední školy OŘS Žamberk.
Za úspěšné uskutečnění celé akce patří poděkování především realizačnímu týmu a všem studentům a učitelům, kteří se na majálesových přípravách podíleli. Jedná se o spoustu práce, které Majálesu předchází, ale i ho uzavírají. V neposlední řadě patří velký dík také městu Žamberk, které tuto oslavu jara každoročně podporuje.
Foglová Petra, Bc. | dne 05.05.2014Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka