Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Jedna z lávek přes Divokou Orlici v Žamberku musela být okamžitě uzavřena. Má poškozenou konstrukci.

Vyšlo dne:04.02.2019
Autor: Iva Janoušková
Periodikum:Orlický deník

Kontrola všech mostů a lávek v Žamberku přinesla obyvatelům města jednu nepříjemnou zprávu: radnice kvůli havarijnímu stavu okamžitě uzavřela lávku pro pěší u sokolovny. Místní se po ní už neprojdou, nahradit ji má nová.

U sokolovny i muzea

Lávka přes Divokou Orlici obyvatelům Žamberka slouží od roku 1910, teď ale dosloužila. „Poruchy betonových konstrukcí jsou vážné a vlastní nosná konstrukce je v klíčových místech značně oslabena. Hospodárná oprava konstrukce není možná,“ píše se ve studii, kterou si radnice nechala zpracovat. Ta také navrhuje řešení v podobě stržení současné lávky a vystavění nové. Ve hře jsou tři varianty řešení lávky – s ocelovou příhradovou, dřevěnou nebo spřaženou konstrukcí.

Co je ale pro obyvatele zásadní, je fakt, že lávka bude zavřená až do příštího roku. Jak uvedl starosta města Oldřich Jedlička, ještě letos má být hotová projektová dokumentace. „Samotná realizace je naplánována na rok 2020,“ řekl Jedlička. Cena nové lávky převýší tři miliony korun.

Radnice nechala prověřit všechny mosty a lávky. Na zprávu o zavření lávky u sokolovny ihned lidé reagovali na Facebooku. „A co taková lávka u Mosilany? Taky se stále vyměňují jen prkna. S touto lávkou by bylo fajn také něco provést,“ napsala jedna z uživatelek. Lávku na příjezdové cestě k bývalé Mosilaně, která je v havarijním stavu, má radnice v hledáčku a také tady má být letos hotová projektová dokumentace.

Někde už je hotovo

V této lokalitě se pracovalo nedávno. Nedaleko továrny směrem do místní části Polska byl v roce 2017 opraven most, který byl taktéž v havarijním stavu. Hotový byl za patnáct týdnů a město vyšel na 5,2 milionu korun.

To ale není jediný most na Orlickoústecku, který prošel ve stejném roce opravou. Měsíce trápila řidiče uzavírka opravovaných mostů například z Jablonného nad Orlicí na Mistrovice a také přes Pastvinskou přehradu.

Otevřeny byly v červenci 2017 a Pardubický kraj jejich oprava vyšla celkem na 56 milionů korun. Od loňského roku řidičům slouží i opravený most na silnici I/11 na výjezdu z Žamberka na Helvíkovice.

Hanáková Silvie Elizabeth, Bc. | dne 04.02.2019Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka