Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Kdo je Klára Paďourová?

Vyšlo dne:27.02.2014
Autor: Redakce
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Ocenění Talent 2013 hned ve dvou kategoriích získala devatenáctiletá Klára Paďourová. Více o ní prozradil její třídní učitel…
Klára Paďourová je studentkou žamberského gymnázia od září 2011, kdy do něj přestoupila ze soukromého gymnázia v Letohradě. Okamžitě si získala přízeň spolužáků, a to nejen svou milou a vstřícnou povahou, díky níž se bez problémů zařadila do třídního kolektivu, ale přirozenou autoritu si získala i svými mimoškolními aktivitami.

V první řadě se může pochlubit řadou vynikajících sportovních úspěchů, neboť se už delší dobu věnuje rychlostní kanoistice. Hodiny a hodiny tréninku přinášejí skvělé výsledky, a to i na poli mezinárodním. Jen v minulé sezoně 2013 se stala ve své kategorii dvojnásobnou mistryní republiky, na mistrovství Evropy obsadila třetí a dvě devátá místa a na neoficiálním mistrovství světa, které se konalo v italské Veroně, získala 1. místo v maratonu.

Klára ovšem nesklízí jen sportovní vavříny, ale velice úspěšně se seznamuje i se světem vědy. Již tři roky jezdí do firmy Contipro v Dolní Dobrouči, kde se v rámci projektu FYBICH účastní vědeckého výzkumu zaměřeného na zkoumání inhibiční aktivity rostlinných extraktů proti hyaluronan-lyáze z patogenů ran – bakterií Staphylococcus aureus a Streptococcus agalactiae. Cílem tohoto výzkumu je, laicky řečeno, nalezení a izolování takových přírodních látek, které by v budoucnu mohly usnadnit a urychlit hojení ran, aniž by při tom musela být používána antibiotika. S tímto projektem se Klára zúčastnila světového mikrobiologického kongresu FEMS, konaného v červnu 2013 v německém Lipsku. V letošním roce bude rozšířená verze její práce publikována v celosvětovém mikrobiologickém a lékařském časopise Pathogens and Disease.

Při tom všem si Klára bez problémů stačí plnit své studijní povinnosti – jak jinak než také s výbornými výsledky. Za dva měsíce ji čeká maturita a pak přijímací zkoušky a začátek nového, vysokoškolského života. Tak ať ti, Kláro, všechny další plány vyjdou podle tvých představ a ať se ti na vysoké škole daří neméně tak dobře jako na té střední u nás v Žamberku.
Miloš Muthsam, třídní učitel
Foglová Petra, Bc. | dne 12.03.2014Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka