Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Střípky ze sbírek muzeí: Bezejmenné krásky z paravánu

Vyšlo dne:24.10.2013
Autor:
Periodikum:Orlický deník

V žamberském městském muzeu mohou návštěvníci obdivovat unikátní paraván, který počátkem 20. století poskytoval místním dámám soukromí při převlékání. Zdobí ho křehké dívky z plakátů v dekorativním stylu „art nou
Dřevěná čtyřdílná zástěna je vysoká uprostřed 190 cm, při krajích 163 cm, křídla mají šířku asi 46 cm, vše je spojeno panty. Jednotlivé plochy jsou tvořeny litografiemi A. Muchy z cyklu „Čtyři denní doby" (1899) pod skleněnými deskami s rozměry 105 x 38 cm. Bezejmenné krásky představují „Ranní probuzení", „Denní záři", „Večerní snění" a „Noční odpočinek" (zleva).
Litografie nejvýznamnějšího malíře evropské secese, zhotovované firmou Champenois v Paříži, zakoupil obchodník František Charfreitág ze Žamberka čp. 2 (vedle zámku). Požádal svého přítele, uznávaného žamberského řezbáře Josefa Rouse (1872 – 1942), o vyřezání rámu pro zástěnu. Na zakázce si dal Rous opravdu záležet a odvedl mistrovskou práci, především v horní části, kde uplatnil až 50 cm vysoký bohatě řezaný květinový vzor se secesními vegetativními prvky – květy vlčích máků a leknínů. Inspiraci čerpal přímo z plakátů. Bíle natřené lišty, dolní část s nožkami i dřevořezby v detailech jsou dozdobeny zlacením.
Paraván byl zařazen do expozice na žamberském zámku jako dar Františka Charfreitága od 8. 4. 1964, po ukončení adaptace muzea je od roku 1975 vystaven ve stálé expozici s výjimkou zápůjčky v letech 1984 – 85, kdy byl půjčen Umělecké galerii univerzity v Yale ve státě Connecticut (USA) na výstavu 40 zástěn nejvyšší umělecké hodnoty z celého světa. Díla jednoho z nejslavnějších Čechů, představitele tzv. Belle Epoque – Alfonse Muchy, jsou známé z řady reprodukcí, proto přijměte pozvání k prohlídce našeho muzea. (vš)
Faltusová Zuzana | dne 30.10.2013Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka