Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Zámek má znovu ožít

Vyšlo dne:02.12.2011
Autor: Šárka Mikulecká
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Spokojení senioři žijící v symbióze s mladou generací studentů v objektu zámku v těsné blízkosti centra města i rozlehlého parku. Taková je vize rekonstrukce chátrajícího hospodářského zázemí zámku.
I když jde zatím spíš o "vzdušné zámky", projekt ve středu představili vlastník objektu a investor České vinařské závody, developer projektu KF Development a vedení města.

Z bývalého zámeckého pivovaru, sýpek a konírny by za pár let měl vzniknout dům pro seniory, společenský sál, depozitář muzea, restaurace, penzion, ale i wellness s bazénem. Kromě revitalizovaného areálu v centru by tím město mělo získat i chybějící dva prvky infrastruktury, a sice bazén a společenský sál. "Nezanedbatelným přínosem celého projektu je vznik stovky nových pracovních míst," doplnil starosta Jiří Dytrt.

Realizace investice ve výši asi 200 milionů korun bude závislá na dotacích. "Záměr není komerční, neumím si představit, na co jiného by se dotace měly přidělovat," řekl zástupce developera Jiří Felix.
Prioritou je dům pro seniory, na nějž bude snaha získat dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Objekt se 120 lůžky v jedno a dvoulůžkových pokojích nabídne evropský standard. Dostupný má být však i průměrnému českému důchodci s penzí kolem 10 tisíc korun. "Rozhodně to nebude uzavřený pavilon pro VIP důchodce. Nechceme jít cestou sociální selekce, ale spíš odborné specializace. Vzniknout by například mohlo alzheimer centrum," uvedl Jiří Felix. Jak doplnil Vladimír Kurka, provozovatel bude respektovat zákon o domovech důchodců, který stanoví maximální sazbu za den. Objekt bývalého pivovaru by se měl proměnit na společenský sál, jenž bude možné využívat i pro výstavy, dále informační centrum, depozitář muzea i wellness s patnáctimetrovým bazénem.

Architektonická studie z ateliéru A12 architekti v maximální možné míře zachovává původní charakter budov. V mnoha bodech ho oživuje a vrací mu původní krásu. Například v případě obnovení původních vysokých oken, která byla nešetrně rozpůlena a zazděna kvůli vestavbě. Důmyslně a účelně využívá prostory, například klenutá sklepení mění na stylový wellness s bazénem.
V neposlední řadě bude součástí projektu úprava okolí při vstupu do zámeckého parku. Snahou architektů byla obnova komunikace mezi centrem města a zámeckým parkem a navázání na stávající pěší zónu, což přispěje k dopravní bezpečnosti obyvatel města, jímž vede hlavní silnice.
Vanický Zdeněk | dne 02.12.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka