Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Žamberk vzpomínal na hrdiny z války

Vyšlo dne:02.02.2012
Autor: Zuzana Žváčková
Periodikum:Orlický deník

Žamberk /OHLÉDNUTÍ/ – Město si v sobotu 21. ledna připomnělo 67. výročí tragického konce zpravodajské skupiny Barium.
Minutou ticha a položením květin byla uctěna památka členů této zpravodajské skupiny u pamětní desky na domě Žabkových v Žamberku – Polsku, na místě, kde tragicky ukončila působení skupina Barium.
Akce se zúčastnilo mnoho významných hostů. Kromě představitelů města přijali pozvání také zástupci krajského výboru Československé obce legionářské, okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu, Krajského vojenského velitelství Pardubice, Klub výsadkových veteránů Hradec Králové, Konfederace politických vězňů, představitelé Junáka Žamberk, rodiny, které se skupinou Barium spolupracovaly nebo ji ukrývaly.
Starosta města Žamberka Jiří Dytrt měl slavnostní promluvu u pamětní desky. S historií skupiny Barium seznámil veřejnost Vladislav Severin. O skupině a rodině Žabkových promluvila i Věra Nývltová, rozená Vachková z Hradce Králové, dcera Václava Vachka, jednoho z hlavních spolupracovníků Baria v Hradci Králové, kterého na hradeckém gestapu ubili k smrti.
Pietního aktu se zúčastnili uniformovaní členové Klubů vojenské historie z Bakova nad Jizerou a Brna a členové o. s. Četnická pátrací stanice Pardubice.
Součástí pietního aktu bylo i předání prsti ze skotského Arisaig, kde se parašutisté cvičili k bojovému nasazení. Z rukou Vladislava Severina ji převzal prezident klubu vojenské historie Rota Nazdar Vilém Fencl.
Faltusová Zuzana | dne 12.03.2012Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka