Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Zastupitelé: Podáme žalobu!

Vyšlo dne:20.10.2011
Autor: Šárka Mikulecká
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Město se bude bránit proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže žalobou. Na úterním mimořádném jednání se na tom usnesli zastupitelé. Reagují tak na potvrzení pokuty ve výši 250 tisíc korun, jež byla městu udělena za porušení zákona o veřejných zakázkách.
Úřad město potrestal za vyřazení firmy Agile z výběrového řízení na zhotovitele pěší zóny a za účast tehdejšího místostarosty Ryana Strnada, jenž měl být ve vztahu k veřejné zakázce osobou podjatou, v hodnoticí komisi.

"Chceme očistit město, aby mohlo čerpat dotaci a nemuselo platit pokutu," říká rozhodně starosta Jiří Dytrt. Je zastáncem názoru, že v celé kauze je nutné rozlišovat dvě roviny. První se týká údajné viny města a jeho povinnosti zaplatit pokutu, druhá je trestněprávní a týká se jednotlivců, kteří mohli pochybit, tedy členů hodnoticí komise včetně bývalého místostarosty. "V rozhodnutí úřadu se mluví o tom, že pochybila komise, a to tím, že neoprávněně vyřadila nabídku s nejnižší cenou a zároveň že bývalý místostarosta byl ve střetu zájmů. A z toho tedy plyne, že město platí pokutu a může přijít o část nebo celou dotaci? Budeme se snažit město očistit," uvedl starosta. "A pak samozřejmě budeme vyvozovat, s výsledky útvaru pod odhalování korupce, nějaká osobní pochybení, abychom výdaje, které s tím město mělo, získali zpátky. Útvar pro odhalování korupce vede samostatnou linii výslechů a šetření osob podílejících se na té zakázce. Jsou vyslýcháni komisaři," dodal Jiří Dytrt.

Žamberk se rozhodl vydat stejnou cestou jako Červená Voda. Ta dostala pokutu za to, že bývalý starosta byl v hodnoticí komisi, jež vybírala dodavatele stavby, a přitom zaštiťoval odbornost vítězné firmy. Obec podala žalobu v únoru. Podobné procesy jsou během na dlouhou trať, navíc s řadou finančních výdajů. Z toho má obavy, v kontextu možného čerpání dotace, také Jiří Dytrt: "Budeme jednat s úřadem Regionální rady o případném prodloužení termínu čerpání, ten máme nyní stanoven do konce roku. Musíme s nimi jednat i o tom, že jsme přistoupili ke kroku podání žaloby a chceme znát nejprve rozhodnutí soudu." Město si nechalo od advokátní kanceláře vypracovat časovou osu a finanční výhled. Z něho podle starosty plyne, že soud má na rozhodnutí deset, dvanáct měsíců. Zpracování žaloby vyjde na 50 tisíc a zastupování u soudu na 30 tisíc. Pokud soud rozhodne, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nerozhodl správně a že měl k námitkám přihlédnout, vrátí se mu to na "stůl" a nastane další čekání v horizontu 30 až 60 dnů.

Součástí podání žaloby bude také žádost o odklad pokuty. "Advokátní kancelář nám sdělila, že rozhodnutí úřadu byla v podobných případech naprosto odlišná. Nejde nám na rozum, proč my máme tak vysokou pokutu a co vedlo úřad k tomu, že bez jakéhokoli přihlédnutí k námitkám konstatoval to, co bylo uvedeno v prvním stupni," dodal Jiří Dytrt.
Zastupitelé na mimořádném jednání zároveň schválili přijetí dlouhodobého úvěru, aby kvůli financování realizace pěší zóny z městské kasy nebylo narušeno financování dalších akcí v roce 2012.
Vanický Zdeněk | dne 20.10.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka