Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Lanškroun a Žamberk udělí ceny

Vyšlo dne:25.10.2011
Autor: Dana Pokorná
Periodikum:Orlický deník

Orlickoústecko – Slavnostními koncerty, pietními akty i udělováním ocenění si města připomenou 93. výročí vzniku samostatného Československa. Pro mnohé je státní svátek hlavně vítaným dnem volna.
Lanškroun zahájí oslavy už ve středu, kdy budou podle zavedené tradice udělovány pamětní medaile občanům, kteří se významně zasloužili o rozvoj a rozkvět města, přispěli k proslavení Lanškrouna. Kdo by měl mezi oceněnými být, mohli navrhnout i sami občané Lanškrouna. Letos bylo vybráno šest osobností, které v minulém týdnu schválila i rada města. Pamětní medailí bude oceněn Jan Bartoschek za celoživotní aktivní činnost v místní organizaci Českého svazu chovatelů a reprezentaci města v této oblasti, dále Prokop Holý a Přemysl Kokeš za aktivní přístup k zachování krajinného rázu Lanš-krounska. Jaroslav Kovařík bude oceněn za celoživotní činnost ve Svazu bojovníků za svobodu a aktivní práci pro Československou obec legionářskou, Marie Králová za celoživotní činnost pro Československou obec legionářskou a Josef Marek za významnou, dlouholetou a trpělivou práci v oblasti vzdělávání a výchovy dětí na Základní škole na nám. A. Jiráska. „V souladu s tradicí by měla být v rámci slavnostního aktu předána medaile jako poděkování za přínos k rozvoji města i bývalému starostovi města Martinu Košťálovi a místostarostovi Janu Šebrlemu, kteří po skončení volebního období loni na podzim dále nesetrvali ve svých funkcích,“ uvedla Drahomíra Lišková z kanceláře starosty a tajemníka.
Slavnostní večer k výročí vzniku státu spojený s udělováním ocenění připravili i v Žamberku. Slavnostní večer začne ve čtvrtek v 17.30 v žamberském Divišově divadle. Vybraným osobnostem budou poprvé předány Ceny města Žamberk za mimořádné výkony a činy. Zastupitelé schválili, že letos bude udělena Vlastě Pírkové (in memoriam), Františku Pírkovi, manželům Jarmile a Zdeňkovi Jaškovým, Jiřímu Mergancovi (in memoriam) a Haně Michaličkové.
Součástí večera bude také pásmo, které k výročí připravili žáci a studenti místních škol a koncert dobových skladeb a melodií v podání Swing Bandu místní „zušky”.
Kde si připomenou Den vzniku samostatného Československa:
Vysoké Mýto: U příležitosti oslav státního svátku se dnes ve městě koná Večer světel. Zahájen bude v 18 hodin na náměstí, následovat bude lampionový průvod městem a ohňostroj pod DDM Mikádo. Slavnosti bude v 17.30 předcházet vzpomínkové setkání u pomníku padlých v Jungmannových sadech.
Lanškroun: Tradiční součástí oslav je i koncert, uskuteční se ve středu od 19.30 v kostele sv. Václava. Posluchačům se představí operní pěvkyně Ema Hubáčková, sólista Státní opery Ladislav Mlejnek, přední představitel české varhanní školy Martin Strejc a lanškrounský Kvartet Amabile.
Lanškroun: Ve čtvrtek ve 14 hodin se u pomníku padlých a obětem holocaustu na křižovatce ulic Dobrovského a Králické v Lanškrouně uskuteční slavnostní shromáždění účastníků odboje, představitelů města a občanů.
Žamberk: Slavnostnímu večeru v Divišově divadle bude ve čtvrtek od 16 hodin předcházet pietní akt u pomníku TGM na Masarykově náměstí.
Česká Třebová: Slavnostní koncert k výročí založení republiky se koná ve čtvrtek od 19 hodin v Malé scéně. V programu vystoupí Smíšený pěvecký sbor Bendl se sbormistrem Josefem Menšíkem.
Letohrad: Pietní akce se v pátek od 18 hodin na městském hřbitově zúčastní představitelé města, kteří u památníku obětem války položí kytice.
Ústí n. O.: Pietní akt spojený s položením věnců u pomníku Bubnujícího legionáře a u pomníku v parku Čs. legií se uskuteční ve čtvrtek od 11 hodin.
Faltusová Zuzana | dne 07.11.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka