Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Komfort pro seniory

Vyšlo dne:01.12.2011
Autor: -jik-
Periodikum:Ihned.cz

Dům pro seniory, krytý plavecký bazén, společenský sál s galerií a depozitář městského muzea - to bude nová podoba a využití chátrajícího hospodářského zázemí (zámeckého pivovaru, sýpek a koníren) žamberského zámku.
Vlastník objektů a investor - České vinařské závody, a.s., člen finanční skupiny PROSPERITA holding, a.s., a developer projektu - KF Development, a.s., člen finanční skupiny PROSPERITA holding, a.s., se spojili s radnicí města Žamberk a podařilo se najít řešení nejen pro obyvatele Žamberka, ale i pro návštěvníky z okolí.

V moderním pensionu najde důstojné ubytování s nadstandardním zázemím 120 seniorů ve dvojlůžkových a jednolůžkových pokojích. Nejen pro seniory, děti a studenty, ale i pro nejširší veřejnost bude v Žamberku konečně k dispozici bazén o délce 15 metrů. Po plavecké učebně volají školy ze Žamberka už dlouhou dobu. Nejen školáci, ale i maminky s dětmi se konečně vyhnou nepohodlným a finančně náročným cestám do bazénů v okolních městech.

Kultury milovní obyvatelé Žamberka získají multifunkční sál o rozloze 550 m2 (včetně přilehlých prostor a zázemí) vhodný jak pro výstavy, tak pro společenské akce, plesy, a podobně. Na své si přijde i Městské muzeum, které v rekonstruovaném objektu získá nový depozitář.

Důležitou součástí projektu je úprava okolí při vstupu do zámeckého parku. Snahou architektů byla obnova komunikace mezi centrem města a zámeckým parkem a protažení stávající pěší zóny, čímž se zároveň zvýší dopravní bezpečnost pro obyvatele města Žamberku.

Město Žamberk do projektu vstupuje smlouvou o spolupráci zajistit naplněnost těchto zařízení a v některých částech i formou spolufinancování formou dotací z evropských fondů. Investorem náročného projektu za více než 200 milionů korun je společnost České vinařské závody, a.s., člen finanční skupiny PROSPERITA holding a.s.

Box

Co si myslíte o projektu?

Zuzana Šrollová, architekt projektu:
Původní zázemí zámku bylo navrženo a po převážnou dobu své existence využíváno pro hospodářské a průmyslové účely. Při práci na projektu jsme usilovali o splnění vysokých nároků na kvalitu zcela jiného způsobu využití a současně jsme si přáli nenarušit stavebně historickou hodnotu původních budov.

Miroslav Kurka, předseda představenstva finanční skupiny PROSPERITA holding a.s.:
Když jsme se s nevyužitými a chátrajícími budovami rozhodli něco udělat, napadlo nás oslovit radnici, abychom pro ně našli co nejsmysluplnější uplatnění. Se zástupci města jsme našli společnou řeč a jsem velice rád, že ačkoliv hospodářské budovy zámku zcela změní své poslání, město Žamberk nepřijde o kus historie, kterou zámecký areál s renesančním zámkem ze 16. století představuje. Potěšil nás pozitivní přístup majitele zámeckého parku barona Parishe, který rekonstrukci starých zámeckých hospodářských budov podporuje.

Radko Martínek, hejtman Pardubického kraje:
Z naší zkušenosti v Pardubickém kraji víme, že největší šanci uspět mají projekty, na kterých se propojí jak zájem města či obce a jejich obyvatel, tak i soukromého investora. Přál bych Žambereckým, aby se jejich záměr podařilo realizovat a posléze také udržitelně provozovat i v časech, které nebudou po ekonomické stránce jednoduché.

Jiří Felix, předseda představenstva KF Development a.s.:
Pro nás, jako developera projektu bylo hlavním ukazatelem úspěšnosti v přípravě tohoto projektu, postoj města Žamberku a hlavně jejích obyvatel. Reakce na námi předloženou koncepci byla stoprocentně pozitivní a od prvního jednání jsme cítili maximální podporu. Zároveň jsme si plně vědomi, že konečný úspěch celé této akce je přímo závislý na dotačních programech a jejich aplikaci na náš záměr. Věřím však, že jak na Ministerstvu pro místní rozvoj, tak na pardubickém hejtmanství uspějeme, a budeme moci vše realizovat ke všeobecné spokojenosti. Nejde totiž pouze o zkvalitnění života seniorů a volného času obyvatel Žamberku, ale hrajeme zde o bezmála 100 nových pracovních míst, což je pro každý region, pro každé město dobrá zpráva.
Vanický Zdeněk | dne 15.12.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka