Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Orlická brána se otvírá

Vyšlo dne:20.07.2011
Autor: Jan Pokorný
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Několikadenní porce dobrého divadla, tanečních vystoupení, filmových projekcí a především kvalitní muziky s názvem Orlická brána 2011 se opět po roce hlásí o slovo. V Žamberku začíná půlkulatý pátý ročník již ve středu a přehoupne se přes nedělní půlnoc.
Pořadatelé navíc připravili "prodlouženou jízdu" v podobě pondělního festivalového dozvuku na zdejší pěší zóně.
Ve středu a v pátek tanec, ve čtvrtek film

Přestože hlavní část v pořadí už páté Orlické brány odstartuje až v sobotu, živo bude v šestitisícovém městě již od středy. Pomyslný rozjezd festivalu obstará od 16 hodin taneční vystoupení místní základní umělecké školy, konkrétně kabaret pod vedením Hany Michaličkové. Den zakončí rodinná pohádková komedie s netradičním názvem Prasečí slečinky aneb Prasečinky.
Ve čtvrtek naproti tomu ožije letní kino před Divišovým divadlem, kde se bude od půl desáté večer promítat snímek o dnešních hvězdách street artu a jejich punkových začátcích – Exit Throught the Gift Shop.
Páteční program, jenž by měl začít v devatenáct hodin, obstará znovu před Divišovým divadlem taneční skupina Neon za hudebního doprovodu Earth Flowers Stage a trojice Djs. Dobrou zprávou pro všechny fanoušky Orlické brány je skutečnost, že její dramaturgie nedoznala změn. Všichni nasmlouvaní umělci by měli přijet. "K žádným vynuceným změnám nedošlo, vše sedí podle programu," ubezpečuje krátce před "pátým otevřením" Orlické brány ředitel pořádajícího kulturního podniku Fidiko Daniel Kubelka.
Podle něj si akce, jejíž finanční zajištění má na starost v prvé řadě samotné město ve spolupráci s krajem, nadací Život umělce a dalšími sponzory, nachází postupně svou tvář. "První ročník Orlické brány nebyl tak velký, šlo o taneční hudbu a divadla. Druhý se trochu nešťastně potkal s Jam Rockem, zkombinovat oba velké festivaly nebylo dost dobře možné. Velká Orlická brána není směr, kterým bychom se měli vydat," říká Kubelka, který má pořádání významného kulturního podniku na starost poprvé, a pokračuje: "Koncepci jsme převzali z posledních dvou ročníků, rád bych ale ještě zatraktivnil program. Jde nám především o rodiny s dětmi, lidi ze Žamberka a jeho okolí, kteří nejezdí po klasických festivalech."
Dopoledne plné dobrého divadla

Pokud nevíte, co s volnou sobotou, Orlická brána 2011 je vcelku jasnou volbou. V sousedství rozhledny Rozálka a nedaleké kaple sv. Rosalie bude živo již od půl desáté dopolední.
Na malé scéně bude k vidění Dubová pohádka, poté představení Malý tygr z dílny divadelního kroužku při zdejším Domu dětí a mládeže Animo a před polednem ještě brněnské divadlo Koráb. Oba dva soubory se poté představí na velké scéně, kde se odehraje rovněž improvizační pantomima Metemorphósis Famfuláre. Do Žamberka přijedou rovněž dva nesmírně oblíbené ansámbly, a sice českobudějovické divadlo Kvelb a Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka.
Loni Šuláková, letos nejen Pavlíček

Orlická brána pamatuje během své historie řadu zajímavých vystoupení. Pryč jsou ovšem časy, kdy pod Rozálkou vyhrávali například Boney M. s nezaměnitelným frontmanem Bobbym Farrellem. Nyní má festival podstatně komornější podobu, kvalita letošnímu programu ovšem neschází. Zatímco loni potěšila nejen Žamberské svým vystoupením nestárnoucí Jarmila Šuláková se skupinou Fleret, letos bude hudebních bonbónků hned několik. Od sedmnácti hodin se představí osvědčená Mňága a Žďorp a po ní skupina Neřež, jejíž členové Vít Sázavský a Zdeněk Vřešťál dříve působili po boku zpěvačky Zuzany Navarové. Následovat bude nejen pražská formace Ising. "V době, kdy už děti mají spát, vystoupí s novou mladou kapelou Michal Pavlíček, legenda a kytarový mág, úspěšný skladatel filmové i divadelní hudby. Skupiny Pražský výběr a Stromboli, ve kterých působil, netřeba představovat," dodává Daniel Kubelka.
Vyhrávat se bude i hluboko po půlnoci

Ti z návštěvníků, kteří ještě nebudou mít dost, se mohou těšit na noční přídavek. O ten se postará nejprve osvědčená moravskotřebovská kapela Kaderus Blues a posléze věhlasný brněnský bubeník Pavel Fajt.
A speciálně jeho vystoupení bude hodně netradiční. "Pan Fajt se postará o pomyslnou třešničku na dortu, kdy hodinu po půlnoci rozezní své bubny a další nástroje jako živý doprovod ke klasickému černobílému hororu Kabinet dr. Caligariho. Jedná se o němý hororový film z roku 1920 režiséra Wiena. Film se stal nejvýznačnějším příkladem německé expresionistické kinematografie a měl velký vliv na film Noir a další hororové filmy," vysvětluje šéf pořadatelů Daniel Kubelka a dodává: "Letošní Orlická brána nabízí skutečně bohaté menu, ve kterém si na své přijde skoro každý. Nesmíme zapomínat na doprovodný program, kam patří výstava dětských prací v Tyršově rozhledně, herní stan pro děti i dospělé a v pondělí pak první festivalové dozvuky na zdejší pěší zóně.
Vanický Zdeněk | dne 20.07.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka