Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Žamberk má jako první v kraji minibusy, které přijedou na zavolanou

Vyšlo dne:31.07.2011
Autor: Jiří K. Růžička
Periodikum:Mladá fronta DNES

Jako první v Pardubickém kraji spouští Žamberk službu takzvaných radiobusů, neboli minibusů na zavolanou. Linky na telefon rozšíří stávající MHD, která jezdí z centra na vlakové nádraží. Službu zajistí firma, která radiobusy úspěšně provozuje třeba v nedalekém Rychnově nad Kněžnou.
Malé autobusy přitom vyjedou pouze v případě, že si přepravu mezi jednotlivými zastávkami lidé objednají přes telefon. Princip je takový, že kromě běžného jízdního řádu existuje ještě další, doplňkový s několika spoji.
Zákazník si nejpozději dvacet minut před odjezdem telefonicky objedná odvoz a určí zastávky, mezi nimiž chce být odvezen. Výhodou je, že radiobus nemá stanoven žádný nejnižší limit cestujících a přepraví třeba i jednoho jediného pasažéra.
"V tom je právě vtip celého projektu, že jsme schopni přepravit i jediného pasažéra. Celý systém je navíc úsporný hned z několika důvodů. Namísto velkého busu jede malé vozidlo, které nejede celou trasu linky, ale pouze mezi konkrétními zastávkami," vysvětluje jednatel firmy Audis Bus Milan Cedidla.
Spoje vyjedou nejprve na zkoušku zdarma
V současné době jezdí ve městě jedna linka MHD, která spojuje centrum s odlehlým vlakovým nádražím. V posledním roce zajišťuje dopravu na ní minibus, na jehož provoz tu nedají dopustit.
"Komfort cestování, ale i pohodlné a bezpečné nastupování a vystupování si pochvalují především maminky s kočárky, senioři a děti jezdící do školy," uvedl starosta Jiří Dytrt, podle něhož již v uplynulém školním roce malý autobus svážel do školy děti z okolních Helvíkovic a Líšnice.
Společnost Audis Bus se snaží po dohodě s radnicí vyjít vstříc a nabízí městu dva až tři spoje na zkoušku zdarma. "Na tenhle způsob cestování si lidé musí zvyknout," zdůvodnil tento krok jednatel rychnovské firmy.
V Žamberku zřejmě zavedou radiobus jako první v Pardubickém kraji. Před dvěma lety o jeho provozu přemýšleli v Přelouči, ale linka nakonec nevyjela. Stejný záměr se pokusila letos na jaře prosadit radnice v České Třebové, ani tam ale zatím radiobusy jezdit nebudou.
Faltusová Zuzana | dne 16.08.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka