Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Opět vzdají hold dřevu

Vyšlo dne:23.06.2011
Autor: Šárka Mikulecká
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – K Orlickým horám se váže mnohasetletá tradice zpracování dřeva.
A protože Žamberk je branou Orlických hor, hostí každoročně Svátky dřeva. Jejich cílem je ukázat rozmanitost a specifiku řemesel a vzdát hold zručnosti a umu těch, kteří s tímto materiálem pracují. Letošním hlavním tématem je dřevo a zbraně.

K vidění budou především dřevěné součásti zbraní. "Hlavním vystavovatelem je Ondřej Trlifaj z Provodovic, který se zabývá řezbou dřevěných pažeb pušek a kovorytectvím. Návštěvníci budou moci vidět také historické kuše a luky Františka Ptáčníka včetně ukázek střelby. Vystavovat bude i David Šuligoj, ten se zabývá řezbou pochev japonských samurajských mečů, vyřezává je a zdobí. To bude zajímavé a trochu z jiného soudku," zve na dvoudenní Svátky dřeva ředitelka žamberského muzea Lucie Raliková. Zbraně představí i členové skupiny Rytíři krále Jana. Zajímavým exponátem se připomenou i žáci hostitelské Střední odborné školy obchodu, řemesel a služeb, kteří vyrobili rozměrnou maketu katapultu.

Dvoudenní akce, jejímž pořadatelem je muzeum, město a střední škola na zámku, bude zahájena v sobotu o půl desáté na pěší zóně, kde budou odhaleny plastiky, jež vznikly na sochařském sympoziu. Od 10 hodin bude program pokračovat na zámku, jeho nádvoří i parku, ale také u solné jeskyně, kde se uskuteční jarmark a ukázky lidových řemesel.

V zámku budou mít návštěvníci možnost sledovat při práci řemeslníky – kováře, hrnčíře, krajkářky, výrobce figurek ze šustí, ozdob ze slámy... Sami si budou moci řadu činností vyzkoušet, připraveny jsou výtvarné dílny drátenictví, svíčkařství, kovotepectví nebo malování soustružených panenek se Zdeňkem Bukáčkem z Krouny. Součástí programu jsou také zajímavé výstavy i kulturní vystoupení.
Vanický Zdeněk | dne 23.06.2011Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka