Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Soubor Viola čeká úžasné turné po Americe

Vyšlo dne:11.08.2010
Autor: (daf)
Periodikum:Orlický deník

Žamberk – Na září se děti zpravidla moc netěší, to se však rozhodně netýká členů dětského pěveckého sboru Viola.
Září pro ně bude hodně výjimečné, se spoustou úžasných zážitků. Violu čeká koncertní turné po USA. V devětatřicetičlenné výpravě bude dvaatřicet zpěváčků.

Sbor, který už více než dvacet let pracuje při Základní škole 28. října, koncertoval v zahraničí už mnohokrát, například ve Švédsku, Řecku nebo Anglii. Cesta za "velkou louži" však bude mimořádnou událostí, nejen pro sbor, ale i školu a celé město. Viola už jednou plánovala koncerty v USA, konkrétně v Rice Lake, se kterým udržuje Žamberk partnerské kontakty.

Američané ale nakonec ztratili zájem, a tak z cesty sešlo. Nová nabídka přišla díky členům občanského sdružení ŽIFA a jejich kontaktům s městem Lititz v Pensylvánii, které má vzhledem ke své historii partnerské kontakty s Kunvaldem na Orlickoústecku.

Členy Violy čeká v Americe řada vystoupení a samozřejmě i řada nezapomenutelných zážitků z návštěvy světoznámých míst. Malí pěvci mají odlétat z ruzyňského letiště 8. září, prvním cílem je New York. Pro Violu jsou plánovány koncerty na Manhattanu a v Queensu, prohlídky známých míst americké metropole, jako je Socha svobody, Central Park nebo Empire State Building.

"Samozřejmě se velmi těšíme, protože takhle místa vídáme jen ve filmech," svěřil se sbormistr Violy Jaromír Žejdlík a dodal: "Pro mě osobně bude asi největším zážitkem, že budeme v New Yorku 11. září. Každý rok se koná v tento den September Concert, touto vzpomínkovou akcí si celý svět připomíná nešťastné události z roku 2001. My jsme vždy zpívali v Žamberku. A teď si budeme moct zazpívat přímo na místě, kde dvojčata stála. To bude silný zážitek. A na co se nejvíc těší děti? Těžko říct, pro řadu z nich bude obrovský zážitek už samotný let."

Po New Yorku bude turné pokračovat ve Philadelphii a česká výprava také navštíví Washington, kde by si měla mimo jiné prohlédnout i Bílý dům. Ve městě Lititz stráví Viola řadu dní. Opět je pro ni naplánován zajímavý poznávací program a koncerty.
Široký repertoár

Že má Lititz shodné jméno s hradem Litice rozhodně není náhoda. Americké město totiž založili moravští bratří, kteří před odchodem z Čech žili v našem kraji, zejména pak v Kunvaldu, ve kterém byla založena jednota bratrská. Na své prapředky Lititz nezapomněl a dodnes tu střeží odkaz jednoty bratrské.

"Náš repertoár je poměrně široký, od klasické hudby přes populární až k lidovým písním. S ohledem na naše hostitele máme v programu i českobratrské písně, především od Jana Amose Komenského. Program koncertu samozřejmě přizpůsobíme místu, ve kterém budeme vystupovat. Máme nacvičené i tance a povezeme s sebou kroje," podotkl Jaromír Žejdlík.

Sbor bude mít připravené projekty, které se týkají Žamberka, Kunvaldu, hradu Litice a Orlických hor a se kterými bude prezentovat Českou republiku při návštěvách škol, na koncertech, workshopech nebo besedách.

"Prezentace zpracovávali žáci na počítačích, budeme mít s sebou i DVD, například z Kunvaldu, k nimž máme připraven komentář v angličtině," doplnil sbormistr.

Zpět do vlasti se bude žamberský dětský sbor vracet 21. září. Zážitky z cest a koncertů na starém kontinentu zpracuje po návratu do komponovaného pořadu, se kterým na podzim vystoupí v domovském divadle.
Vanický Zdeněk | dne 18.08.2010Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka