Obsah stránky | Úvodní stránka
Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Napsali o nás ...

Jak odbíjejí kukačky z Tyrol?

Vyšlo dne:12.08.2010
Autor: Pavel Bednář
Periodikum:Mladá fronta DNES

Muzeum v Žamberku vystavilo přes sto čtyřicet hodin vzniklých od 18. století do současnosti, nechybí ani budíky či digitálky pro slepce.
ŽAMBERK Kdyby se absolutní rým „naše staré hodiny bijí čtyři hodiny“, který členové Divadla Járy Cimrmana připisují českému géniovi, vyplnil v muzeu v Žamberku, lidé by odtamtud asi utíkali. Byl by to pořádný nápor na ušní bubínky, protože je tam vystaveno přes sto čtyřicet hodin pocházejících od 18. století do současnosti. Muzeum proto stojí za to navštívit, i když čas odbíjejí jen některé exponáty. Kromě hodin sloupových či nástěnných bijících tam jsou kapesní hodinky lidově nazývané cibule, budíky, hodiny kuchyňské či krbové. Nepřehlédnete ani tyrolské kukačky od hodinářské firmy z Rychnova nad Kněžnou.
Zajímavostí je hodinový věžní stroj z roku 1896. „Pochází z věže na školce v obci Záchlumí. I když je stále funkční, na věži už není a před tím, než jsme ho tady vystavili, byl uložen,“ řekla ředitelka muzea Lucie Raliková.
Lidé si také mohou prohlédnout, jakměří čas slepci. Představí se jim nejen digitálky, ale i hmatové a náramkové hodinky či budík pro slepce.
„Slepecké hodiny fungují velmi jednoduše. U digitálních se prostě zmáčkne knoflík a hodinky samy oznámí, kolik je hodin. Bohužel máme zapůjčeny pouze německy mluvící. Budík, který vypadá jako každý jiný, je rozdílný pouze v tom, že mu chybí přední sklo zakrývající ručičky. Na ciferníku jsou pak hmatově vyvýšena čísla. Náramkové hodinky jsou dělány stejně jako budík, pouze s tím rozdílem, že mají oddělávací sklíčko,“ vysvětlila Lucie Raliková.
Ve sbírkách žamberského muzea se nachází asi čtyřicet hodin, vystaveno jich je ale mnohem víc. Jak uvedla Raliková, na výstavu zapůjčilo řadu „zajímavých kousků“ také hodně sběratelů i organizací. Některé hodiny se podařilo získat i díky spolupráci sMuzeem a galerií Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou z jeho sbírek.
Výstavu nazvanou Tak jde čas mohou zájemci vidět do 29. srpna. Doprovodí ji i další akce. Na středu 18. srpna od 17 hodin muzeum připravilo besedu s Milošem Noskem z Hradce Králové, který se přes dvacet let zabývá slunečními hodinami.
Ve středu 25. srpna se v muzeu budou moci vyřádit děti. Budou tam malovat na téma hodiny, ve výtvarné dílně si je budou moci vyrobit z papíru a připravena je i hra, během níž budou po budově hledat dětské hodinky.
Faltusová Zuzana | dne 25.08.2010Obsah stránky |  Navigace | Úvodní stránka