Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Vyhodnocení 13. ročníku soutěže škol ve sběru

PAPÍRU, NÁPOJOVÝCH KARTONŮ, ELEKTROZAŘÍZENÍ A NÁPOJOVÝCH PLECHOVEK

Město Žamberk vyhlásilo vloni v září pro všechny místní školy 13. ročník soutěže ve sběru druhotných surovin. Tento ročník byl v mnoha ohledech jiný než ročníky předešlé.
Novinkou tohoto ročníku byla možnost třídit a odevzdávat také nápojové plechovky a drobné kovové odpady, např. víčka od jogurtů. Pravidla soutěže byla rovněž upravena tak, aby byla co nejvíce spravedlivá pro všechna školská zařízení, proto byla zrušena kategorie „papíru dle celkového nasbíraného množství“, kterou vyhrávaly základní školy s vyšším počtem žáků. Všechny kategorie druhotných surovin byly hodnoceny podle průměru na jednoho žáka školy. Na konci února 2020 v souvislosti s narůstající krizí v papírenském průmyslu, kdy bylo téměř zastaveno obchodování s vytříděným papírem, město Žamberk rozhodlo o ukončení sběrové soutěže v kategorii papíru a nápojových kartonů. A ve druhém pololetí školního roku byly školy většinu času uzavřené kvůli pandemii koronaviru. Přes veškeré potíže či nepřízně byla soutěž v průběhu června zcela ukončena a vyhodnocena.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a ve 13. ročníku soutěže se na stupních vítězů umístily školy s menším počtem žáků. Dokázali porazit děti ze dvou základních škol v Nádražní ulici a ulici 28. října. Jako první se umístila Střední škola a základní škola Žamberk, Tyršova 214, která obdržela finanční odměnu 16 000 Kč. Škola se zapojila do sběru všech druhotných surovin a vyplatilo se jim to. Druhé místo vybojovala Základní škola Erudio Orlicko, se sídlem ve Velkém Hájku, Žamberk, a jim náleží výhra 12 000 Kč. Mateřské škole Čtyřlístek patří po zásluze třetí pomyslná příčka, vytřídili 128 kg nápojových kartonů a 63 kg nápojových plechovek, nejvíce ze všech škol.

Náklady na sběr, převoz do výkupny nebo sběrného dvora a odměny soutěžícím byly financovány z prostředků města Žamberk a také za podpory partnerů soutěže, společností Suroviny Plundra s.r.o., Elektrowin a.s., ASEKOL s.r.o. a EKO-KOM, a.s. Oproti jiným letům se v rámci 13. ročníku soutěže škol odevzdalo zhruba poloviční množství ze všech škol. Do výkupny bylo předáno více než 28 tun papíru, 0,5 tuny nápojových kartonů a 116 kg nápojových plechovek. Do sběrného dvora byly dovezeny asi 4 tuny dosloužilých elektrozařízení. Proto všem patří velká pochvala i poděkování.

Na všech školách zapojených do soutěže proběhlo slavnostní vyhodnocení až začátkem letošního září, kde ředitelé obdrželi nejen peněžní odměny, ale i děti, nejpilnější sběrači, získaly za své úsilí drobné dárky a věcné ceny. RODIČŮM, DĚTEM I JEJICH UČITELŮM PATŘÍ VELKÉ PODĚKOVÁNÍ.

Přejeme všem zúčastněným úspěšný a pohodový školní rok a také spoustu úspěchů v novém ročníku sběrové soutěže.
Hovádková Alena, Ing. | dne 14.09.2020
Ke stažení:

Dokument: Konečné výsledky soutěže škol - 13. ročník | soubor: 45518.pdf | velikost: 0.12 MB   - Konečné výsledky soutěže škol - 13. ročník
Vyhodnocení soutěže v SŠ a ZŠ Tyršova 214Vyhodnocení soutěže v ZŠ Erudio Orlicko, Velký HájekVyhodnocení soutěže v MŠ Tylova 1244Vyhodnocení soutěže v ZŠ 28. října 581Vyhodnocení soutěže v ZŠ Nádražní 743