Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Nová opatření od 1. března 2021

Vláda od půlnoci na pondělí 1. března rozhodla omezit pohyb, možné nebude navštívit ani rodinu. Rovněž bude povinné nošení respirátoru FFP2 v obchodech či veřejné dopravě. Na veřejnosti bude vyžadována minimálně chirurgická rouška. Zavřou se i doposud otevřené školy a školky.
Návštěva příbuzných či rodiny bude od pondělí zakázaná. Návštěva bude možná pouze v případě při zajištění nezbytných potřeb či při zabezpečení nutné péče, například doprovod k lékaři nebo na úřad.
Nově bude povinné nosit minimálně chirurgickou roušku i na veřejnosti.
Ministerstvo zdravotnictví rovněž nařídilo zaměstnavatelům, aby zaměstnance ochranou vybavili. Na místech, kde se je větší koncentrace lidí, bude povinný respirátor. Platit to bude například v obchodech či veřejné dopravě.
Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.
Otevřené zůstanou prodejny s potravinami, drogerie, lékárny, obchody s krmivem, optiky či malé prodejny novin a tabáku. V provozu budou například taxislužby, myčky bez obsluhy, pohřební služby či pokladny jízdenek. Otevřené budou ještě provozovny, kde si mohou lidé vyzvednout předem objednané zboží, tedy e-shopy.

Lidé se od pondělí do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okna. Ty mohou být otevřené do 21. hodiny.

Od pondělí dojde k uzavření všech škol a mateřských škol a dětských skupin. Z domova se budou muset učit prvňáci i druháci, kteří dosud mohli chodit do školy. V provozu zůstanou jen školy a mateřské školy pro děti do deseti let zdravotníků a zaměstnanců Integrovaného záchranného systému.
Škodová Monika, Mgr. | dne 27.02.2021
opatření