Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Na Petra Ebena jsme vzpomínali koncertem, výstavu o jeho životě a díle je možné navštívit do konce února

Ve středu 30. ledna 2019 zněla v kostele sv. Václava hudba Petra Ebena. Tohoto významného hudebního skladatele, žamberského rodáka a čestného občana města jsme si připomněli koncertem sboru Schola Gregoriana Pragensis, na varhany hrál Jaroslav Tůma.
Koncert "Pocta Petru Ebenovi – Antica e moderna" byl uspořádán k 90. výročí od narození Petra Ebena v Žamberku a symbolické bylo i místo koncertu, kostel sv. Václava, kde byl Petr Eben v únoru 1929 pokřtěn. První část koncertu připomněla duchovní kořeny české státnosti, zazněl gregoriánský chorál, zásadní zdroj inspirace pro Petra Ebena. Ve druhé části koncertu dominovaly varhany, jejichž zvuk zaplnil celý prostor a mrazivá teplota v kostele ještě umocnila hluboký dojem z duchovních skladeb. Uměleckým vedoucím pěveckého sboru Schola Gregoriana Pragensis je David Eben, nejmladší syn skladatele, který si s velkým zájmem prohlédl ve foyer Divišova divadla výstavu věnovanou životu a dílu jeho otce. Výstavu je možné si prohlédnout po celý únor, jste srdečně zváni!
Škodová Monika, Mgr. | dne 31.01.2019
Pocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru EbenoviPocta Petru Ebenovi