Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Hejtman Martin Netolický se v Žamberku věnoval dopravě, krajským organizacím i kultuře

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý 4. června dopoledne Žamberk, kde jednal se starostou města Oldřichem Jedličkou.
Úvodním bodem jednání byla krajská podpora akce Přísahali republice, kterou pořádá město Žamberk při příležitosti 75. výročí příchodu paraskupiny BARIUM do Žamberka a 110. výročí narození gen. Josefa Knopa v sobotu 31. srpna. Význam této vzpomínkové akce a plánovaný program představil žamberský badatel Vladislav Severin a hejtman přislíbil této akci podporu Pardubického kraje i vlastní záštitu. „Paraskupina Barium není široké veřejnosti známá natolik, jako například Silver A, a proto je dobře, že se město snaží tuto skupinu, jejímž úkolem bylo získávání a odesílání zpravodajských informací do Londýna a organizování příprav ozbrojeného povstání, připomenout. Stejně jako v případě dalších obdobných událostí jsme připraveni pomoci,“ řekl hejtman.

Dále bylo v rámci jednání diskutováno o dalším rozvoji krajských organizací ve městě, a to zejména Odborného léčebného ústavu Albertinum a Střední školy obchodu, řemesel a služeb. „Albertinum v Žamberku patří mezi krajská zařízení, do kterých jsme v posledních letech i za přispění evropských fondů investovali nemalé finanční prostředky. V roce 2015 jsme za téměř 40 milionů otevřeli zmodernizovaný pavilon plicního oddělení dlouhodobé péče, o rok později následovala ambulantní část psychiatrického oddělení za 25 milionů korun. Dále jsme na několik etap nechali vyměnit krytinu na některých budovách. Nejprve se jednalo o střechu na takzvaném Honlově domě, následovalo stravovací zařízení, ředitelství a prádelna. Náklady na tuto stavbu činily zhruba jedenáct milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že léčebný ústav je pevnou součástí krajského zdravotnictví. Otevřena byla rovněž otázka možnosti rekonstrukce části silnice III/31911 v intravilánu města směrem na Klášterec nad Orlicí.

Oldřich Jedlička, starosta
Dominik Barták, tiskový mluvčí
Škodová Monika, Mgr. | dne 06.06.2019
hejtman martin Netolický v Žamberkuhejtman martin Netolický v Žamberkuhejtman martin Netolický v Žamberkuhejtman martin Netolický v Žamberku, foto D. Bartákhejtman martin Netolický v Žamberku, foto D. Barták