Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Domek Prokopa Diviše vybojoval 2. místo v soutěži Památka roku 2021

Slavnostní vyhodnocení celostátní soutěže se uskutečnilo 21. dubna v rámci konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Konference se konala tentokrát v Jihlavě, kam se sjeli zástupci vítězných projektů z krajských kol soutěže.
Žamberk zde zastupovali starosta města Oldřich Jedlička a ředitel Městského muzea Žamberk Petr Hažmuka - domek Prokopa Diviše patří pod správu městského muzea. Obnova domku Prokopa Diviše v Žamberku získala 2. místo v "malé" kategorii - rekonstrukce do 2 milionů Kč bez DPH, a to v konkurenci vítězných projektů ze všech 14 krajů republiky.
Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zastřešuje 196 členských měst, obcí a městských částí, vesměs se jedná o obce s historickými jádry. Město Žamberk je jeho dlouholetým členem. Sdružení vzniklo z iniciativy měst v listopadu 1990 a jeho hlavním posláním je uchování a ochrana kulturního dědictví. Soutěž Památka roku sdružení vyhlásilo, aby více motivovalo majitele historických objektů k jejich ochraně. Do soutěže je možné přihlašovat i objekty, které kulturní památkou nejsou.
Skvělé umístění v prestižní soutěži je pro nás motivací do další práce a zvelebování domku Prokopa Diviše. Těšíme se, že domek i expozice v něm umístěná letos opět - po "hubenějších pandemických letech" - přiláká množství návštěvníků.


Do soutěže se přihlásilo celkem 49 objektů z celé republiky:
25 přihlášek v 1. kategorii (malá - rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH)
24 přihlášek v 2. kategorii (velká - rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH)
Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy movitých i nemovitých věcí, které mají významné památkové, architektonické nebo urbanistické hodnoty. Hodnoceny mohou být zejména budovy nebo soubory staveb, např. zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, jakož i brownfield, veřejný prostor, park, sochy, varhany a jiné umělecko-řemeslné předměty...

V soutěži uspěly tyto projekty:
1. kategorie
3. místo: Osvětlení schodiště, kostel sv. Ludmily, Městská část Praha 2
2. místo: Domek Prokopa Diviše, Žamberk
1. místo: Restaurace Peřeje – Lázně Evženie, Klášterec nad Ohří

2. kategorie
3. místo: Zámecká lékárna, Třeboň
2. místo: Klášter augustiniánů v Mělníku na Pšovce
1. místo: Městský dům Truhlářská 8, Praha 1
Škodová Monika, Mgr. | dne 25.04.2022
Památka roku 2021, archiv SHS ČMSPamátka roku 2021, archiv SHS ČMSPamátka roku 2021, archiv SHS ČMSlogo