Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

TECHNohrátky v Žamberku: zámecké komnaty zaplnila řemesla

(ŽAMBERK, 12. listopadu 2013) – Škol, které sídlí na zámku, není mnoho. Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk je jednou z nich. Právě sem zavítal osmý díl projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje na podporu řemesel.
A bylo symbolické, že 150 žáků základních škol, kteří se akce zúčastnili, tak mohli přímo porovnávat například profese zedníka, truhláře, instalatéra i dalších s uměním dávných mistrů.

Do projektu TECHNOhrátky se dosud zapojilo 1 200 žáků ze 43 základních škol Pardubického kraje. V Žamberku se tentokrát seznamovali se šesti obory, které nabízí právě místní Střední škola obchodu, řemesel a služeb.

„Pro naši školu je typická kombinace oborů v oblasti stavebnictví, obchodu a služeb. Díky tomu se daří, že nám nejenže neklesá počet žáků, ale dokonce se nám na některé profese hlásí i děvčata. Letos poprvé nastoupila dvě do oboru truhlář a instalatér,“ uvedla ředitelka školy Zuzana Pecháčková.

Kromě vedoucí kontaktního pracoviště Úřadu práce v Žamberku Jiřiny Matějíčkové přišel žáky osmých a devátých tříd pozdravit také starosta města Žamberk Jiří Dytrt. „V tomto strojírenském regionu se v poslední době rozvíjí také turistický ruch a bytová výstavba, proto bude v nejbližších letech potřeba hodně odborníků z profesí, které nabízí střední škola v našem městě. Věřím, že absolventi v těchto oborech budou na trhu práce stále žádanější a o to lépe honorovaní,“ řekl starosta Žamberka.

Program, který pro účastníky TECHNOhrátek připravila Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk, byl opravdu akční. V průběhu slavnostního zahájení je čekalo taneční vystoupení skupiny Deep Skills Crew z žamberského Domu dětí a mládeže Animo.

Žáci poté v dílnách prokazovali své manuální schopnosti. Například spojovali plastové trubky, řezali ytong, zkoušeli hoblovat, míchali nealkoholické nápoje, zdobili perníky a vyzkoušeli si práci v obchodě. „Líbilo se mi střídání jednotlivých stanovišť a díky tomu jsem poznal podrobně jednotlivé profese. Nejvíc mě zaujal truhlář. Ještě budu přemýšlet o tom, který obor a školu si vyberu,“ zhodnotil aktivity čtrnáctiletý osmák Jakub Vican ze Základní školy Klášterec nad Orlicí, která prokázala největší rukodělné schopnosti při plnění úkolů na všech stanovištích.

Tradičně bouřlivý průběh měla i druhá část soutěžního programu. Vědomostní hru „Hej ty, víš to?!“ ovládli žáci Základní školy Červená Voda. Na vítěze čekala sladká odměna v podobě ovocných dortů.

Devátou zastávkou kampaně TECHNOhrátky bude v úterý 26. listopadu Průmyslová střední škola Letohrad.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.


Eva Hromádková
manažerka projektu TECHNOhrátky
Faltusová Zuzana | dne 14.11.2013
TechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátkyTechnohrátky