Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

2012 – významný rok kina v Žamberku - DIGITALIZACE KINA

Rok 2012 bude v historii Žamberka zapsán jako rok, kdy bylo naše kino zachráněno.
Je tomu právě 97 let, kdy se v Žamberku poprvé rozběhly pohyblivé obrázky. Postaral se o to kočovný biograf J. Kašpara. Víme jen, že pocházel z Krkonoš a navštěvoval Žamberk až do onoho památného data 21. 5. 1921, kdy se speciálním knoflíkem z elektrárny (mlýna) u Valášků poprvé spustilo první stálé kino v žamberské Sokolovně. Od té doby se mnohé událo, historicky, politicky, ale hlavně v životech několika generací žamberáků, ale i lidí z širokého okolí. Ono prchavé fluidum temného sálu a velkého plátna skýtá jen opravdový biograf a bylo stejné pro naše prababičky jako je dnes pro naše děti. Žamberk byl vždy nejdůležitější město našeho regionu, měl a má to štěstí , že si dokázal vždy udržet úrověň nabídky kulturního i sportovního vyžití. Má také krásné, udržované a funkční Divišovo divadlo a v něm kino.

Téměř sto let, po všechny generace, nás od dětství až do stáří v kině provázelo ševelení celuloidového pásu. Stejně jako parní motor vystřídal benzínový a kostitřas horské kolo, nadešla chvíle, kdy se film přenesl z celuloidu do nul a jedniček. A proč nemůžeme zůstat u celuloidu? Digitalizace proběhla rychleji než by kdokoliv před rokem čekal a pro distribuční společnosti už není rentabilní filmy na celuloidu vyrábět a to znamená konec pro všechna kina nevybavená digitální technologií. Možná jich bude až polovina v ČR. Žamberk díky rozhodnutí vedení města mezi zaniklými kiny nebude. Udrží si úroveň a status, který vždy měl a je třeba říci, že kino v Žamberku bylo a je nejnavštěvovanější v regionu.

Změna je to opravdu revoluční a přechod nebyl jednoduchý, nová technologie je podstatně složitější nežli byla ta původní, stejná od dob bratří Lumiérů (1895). Digitalizace umožňuje kinům také celou řadu nových věcí. O tom ale někdy později.
Zároveň proběhla rekonstrukce všech toalet v divadle, spolu s dříve rekonstruovaným sálem a novými sedačkami máme v Žamberku bezpochyby nejkrásnější a nejlépe vybavený kulturní stánek celého podorlicka.

Film byl, je a bude na jedné straně velkým uměním a na druhé lidovou zábavou, velkým byznysem, ale také emotivním zážitkem. Jsme Vaše nové kino.


Digitalizace kina Žamberk – pojmy a fakta:

Rozlišení 4K – v současné době nejvyšší možný technologický standart, 8x více nežli 2K. Kino v Žamberku je v současné době jediné fukgující 4K v Pardubickém kraji. (nemají je ani multiplexy)
K přechodu na tento standart jistě dojde během několika let. My jsme připraveni a do budoucna ušetříme za potřebné upgrady, které budou čekat 2K DLP kina (zatím skoro všechna ostatní v ČR). Už dnes se některé filmy točí jen ve 4K.

36 měsíců plná záruka na technologii – vysoutěžili jsme nadstandartní podmínky – úspora servisních nákladů.

Automatizace sálu a vzdálená správa – máme kino plně připraveno pro správu a ovládání za pomoci mobilního telefonu, tabletu nebo notebooku (pravděpodobně 1. takto kompletně připravené jednosálové kino v ČR) – dlouhodobá úspora provozních nákladů a nové možnosti využití sálu.

8TB diskového prostoru – zatím největší přímo instalovaná kino knihovna pro ukládání filmů (film je v digitálních datech) realizovaná dodavatelem technologie (má nejvíce realizací v ČR) – střednědobá úspora za rozšiřování úložného prostoru.

Stříbrné plátno – nové plátno s vyšší odrazivostí – umožňuje použití lampy s nižší svítivostí a pasivní 3D technologie – obojí snižuje provozní náklady a umožňuje použít pro člověka přirozenější pasivní 3D promítání.

3D promítání - z ploché (2D) projekce se film převede do projekce trojrozměrné (3D), vjemu je dosaženo pomocí speciálních brýlí. V našem kině budeme mít systém pasivní, tedy brýle lehké, neblikající, které si divák po zakoupení odnese a může je používat opakovaně. 3D technologii budeme splácet podílem z prodaných 3D (jen 3D nikoliv 2D) vstupenek. Tedy neplatíme nic předem a nezavazujeme se k žádné celkové částce.

JBL kino reproduktory – nové kvalitní reprosoustavy za plátno, speciálně určené pro ozvučení kin. O třídu lepší zvuk, nejméně stejně dobrý jako v multiplexu.

Grant – jsme mezi posledními kiny která podpořil Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, získali jsme grant ve výši 400.000,-Kč.

Cena – možná by to mohlo vypadat, že takto vybavené kino bude také jedno z nejdražších. Není tomu tak. Díky dlouhodobé a důkladné přípravě věnované podmínkám soutěže a požadavkům na technologie se podařilo vysoutěžit pravděpodobně nejlepší současnou cenu na 4K DLP kino technologii v ČR. V době realizace úspora činila cca 500.000,-Kč. Děkujeme Městu Žamberk nejen za finanční pokrytí, ale i za spolupráci při realizaci celé akce.

Jsme tedy ne o krok, ale možná o dva až tři, před většinou ostatních českých kin digitalizovaných v roce 2012.


Dan Kubelka
ředitel
MKP – FIDIKO Žamberk


Slavnostní otevření nově zdigitalizovaného kina v Žamberku proběhne 5.10. od 16.00 hod.

Projekce filmu AVATAR ve 3D v 17.00 a ve 21.00hod.
Mimrová Zuzana, Bc. | dne 04.09.2012