Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Petr Eben – vzpomínkový večer

22. ledna 2014 se uskutečnil v Divišově divadle velký vzpomínkový večer na našeho významného rodáka a čestného žamberského občana. Datum bylo opravdu symbolické, neboť se tak stalo přesně v den jeho narozenin - pan Petr Eben by se dožil 85 let.
Všichni, kdo přišli vzdát čest tomuto skladateli, vynikajícímu pedagogovi, a hlavně dobrému člověkovi, prožili nezapomenutelný večer. A nezáleželo na tom, jestli stál někdo na jevišti a zpíval či hrál některé Ebenovo dílo, nebo jestli v hledišti poslouchal tóny jeho skladeb. Všichni se těšili z krásné a výborně interpretované Ebenovy hudby.

Celým pořadem provázela PhDr.Hana Chvátilová a ze zvukového záznamu k nám promluvil i Marek Eben, kterému zabránily nepříznivé okolnosti přijet osobně. Pozdravný dopis zaslala manželka Petra Ebena paní Šárka, která si po celou dobu příprav dělala velké starosti o to, aby večer dobře vyšel, neboť si velmi cení toho, jakým způsobem se město Žamberk již mnoho let ke svému rodákovi staví.

Na jevišti se vystřídaly děti i starší zpěváci, amatérští i profesionální hudebníci, aby publiku předvedli alespoň malý průřez tvorbou Petra Ebena.
V první polovině večera zazpívaly pěvecké sbory Vlaštovičky a Viola několik jeho písní určených dětem, sbor Corale pak připomenul tři části jeho Truvérské mše.

Druhá polovina vzpomínkového večera byla věnována jeho koncertním skladbám. V podání Ebenova tria z Prahy nejprve zazněla Suita balladica pro violoncello a klavír z roku 1955 a poté Klavírní trio (klavír, housle a violoncello) z roku 1986. Všichni tři umělci – klavíristka Tereza Fialová, houslista Roman Patočka a jeden z našich nejlepších violoncellistů Jiří Bárta, předvedli excelentní výkon. Předložili nám našeho pana Ebena srozumitelně a nezapomenutelně. Odměnil je bouřlivý a dlouhotrvající potlesk, takže se žamberské obecenstvo dočkalo dokonce přídavku.

Vážený pane Petře Ebene, v den Vašich nedožitých 85.narozenin se kvůli Vám v žamberském divadle sešlo mnoho malých, mladých, ale i starších lidí. Ti, kteří to umí, vaše dílo interpretovali, my ostatní jsme bez pohnutí naslouchali. Všichni jsme Vám svou účastí chtěli vzdát hold za to, jak jste žil, co jste ve svém životě vytvořil a co opravdu stále žije. Slavnostní koncert toho byl důkazem. Posluchači odcházeli okouzleni a interpreti poznali, že v Žamberku máme hudbu rádi.
MUDr.Jiřina Jirešová
Borovičková Kamila, Bc. | dne 04.02.2014
Petr EbenPetr Eben