Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

3. ročník Rallye Šmídl

Poslední dubnový víkend se uskutečnil 3. ročník Rallye Šmídl, pořádaný Střediskem volného času, ANIMO, Žamberk společně s generálním partnerem firmou Šmídl, s.r.o. a městem Žamberk.
Myšlenka pořádat akci, která by byla zaměřena na bezpečnost silničního provozu, a zároveň by se při ní mohly pobavit rodiny s dětmi, vznikla při otevření dopravního hřiště v Žamberku. Shodly se na ní ředitelka SVČ, ANIMO, Žamberk Alena Němcová a zástupce sponzorů, jednatelka firmy Šmídl, s.r.o. Martina Šmídlová. Na startu loňského ročníku se objevilo 24 posádek. V letošním roce už jich bylo přihlášeno 51. Nakonec startovalo 43 aut, z nichž 29 v kategorii Hobby, která je určena pro automobilové nadšence, a 14 v kategorii Family, ta je především pro pobavení rodin s dětmi. I přes to se Rallye Šmídl stává druhou největší automobilovou orientační soutěží v České republice. Moderování Rallye se chopil Standa Berkovec, který se se svým „parťákem“ zapojil i do závodu jako takového. Celou akci pak doplňoval nový maskot Šmídlman.

V sobotu 26. dubna čekal závodníky již tradiční sraz ve Školní jídelně Žamberk na nám. Gen. Knopa, v níž proběhlo uvítání z úst Aleny Němcové, Martiny Šmídlové a 2. místostarostky města Žamberka Jiřiny Jirešové, dále vyplnění dopravních testů a rozprava s Ing. Vladimírem Fabiánem, při níž mezi účastníky zavládla značná nejistota, neboť někteří zřejmě netušili, co je čeká… Následovalo už jen nalepení startovních čísel, nahlédnutí do itinerářů a samotný start, kterého se opět chopila Martina Šmídlová, jakožto ředitelka závodu.
Některé posádky sice startovaly s jistými pochybnostmi, ty se ale s přibývajícími kilometry vytratily a pevně věřím, že závodníci svého přihlášení do soutěže nelitovali a soutěž si náležitě užili. Letošní Rallye Šmídl byla zaměřena nejen na dopravní, ale i přírodní tematiku a tudíž se není čemu divit, že posádky při svých cestách plnily nejrůznější přírodovědné úkoly, které se samozřejmě bodovaly a jejichž výsledky se odrazily také v celkovém hodnocení. V průběhu závodu se tak posádky prošly po Arboretu Žampach, které je provozováno Domovem pod hradem Žampach, a navštívily Psí útulek Žamberk. Na trase potkala závodníky také tajná kontrola ze strany Městské policie. Pro řidiče byla připravena jízda zručnosti a její zajímavá verze čekala i na dětské účastníky a spolujezdce.
Konec závodu byl v areálu firmy Šmídl, s.r.o., kde byl již od 14:00 hodin připraven doprovodný program nejen pro závodníky, ale i širokou veřejnost. V nabídce byla možnost projet se na elektrokolech a elektroskútrech, shlédnout představení tančících psů, stepařky, Break dance, orientálních a španělských tanců a simulaci dopravní nehody se zásahem hasičů a policie. Pro malé i velké byla připravena řada stanovišť, např. stánek Českého červeného kříže, poznávání přírody s Lesy ČR, dětská nemocnice Albertina Žamberk, malování na obličej, barevné účesy od Jany Kumpoštové, jízda kamionem, „výstava“ zvířat, poradna Jana Bajgara „Jak jezdit hospodárně“ nebo řádění v pěně, kterou připravili hasiči. K zakoupení byly magnety a výšivky s logem firmy nebo sladké zákusky a perníky napečené speciálně pro tuto příležitost, společně s širokým spektrem dalšího občerstvení. Vítězům jednotlivých kategorií patřily nádherné putovní poháry, ale díky zajímavým a hodnotným cenám nepřišly zkrátka ani ostatní posádky.

Odpoledne neděle 27. dubna pak patřilo dětskému dopravnímu hřišti, kde byla pro děti připravena řada soutěžních úkolů s dopravní tematikou, za jejichž splnění získaly volné vstupenky pro celou rodinu na film Turbo, který se pro ně promítal v 17:00 hodin v Divišově divadle. Ke shlédnutí byla připravena ukázka skateboardingu a k poučení stánek Besip a Českého červeného kříže. Děti si mimo jiné ověřily znalost dopravních situací a značek, jízdu na dětském dopravním hřišti, chování chodce v silničním provozu nebo chůzi s opileckými brýlemi. Akce se zúčastnilo 55 dětí a vysoutěženo bylo 120 vstupenek.
Finanční výtěžek z celé akce bude použit na podporu Nadace Truck Help (zajišťující pomoc rodinám řidičů z povolání nákladních vozidel a autobusů, kteří se stali oběťmi dopravních nehod při výkonu svého povolání) a na nákup sanitního vozu pro Albertinum Žamberk.
Závěrem bych ráda poděkovala všem, kteří se 3. ročníku Rallye Šmídl zúčastnili. Ať jako soutěžící, závodníci nebo hosté, především však organizačnímu týmu, jehož jádru (převážně stavitelům tratě a hlavním organizátorům) patří můj veliký obdiv.
Foglová Petra, Bc. | dne 30.06.2014
Rallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye ŠmídlRallye Šmídl