Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Krajští členové Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se sešli v Chrudimi

V úterý 17. září se v Chrudimi konala krajská sekce členských měst a obcí Sdružení historických sídel.
Těchto pravidelných setkání se účastní členové sdružení v Pardubickém kraji, kterých je celkem 21 (Bystré, Dašice, Heřmanův Městec, Hlinsko, Chrast, Chroustovice, Chrudim, Jablonné nad Orlicí, Jevíčko, Králíky, Lanškroun, Letohrad, Litomyšl, Luže, Moravská Třebová, Pardubice, Polička, Předhradí, Svitavy, Vysoké Mýto a Žamberk) a podílejí se na společné propagaci, vyměňují si poznatky a zkušenosti z praxe.
Sdružení historických sídel, dobrovolná, nestranická a nevládní organizace, vzniklo z iniciativy samotných měst již v roce 1990 a hlavním jeho posláním je uchování kulturního dědictví. Proto se sdružení podílí na přípravách právních norem, pořádá konference, výstavy, odborné semináře, spolupracuje s četnými organizacemi, popularizuje problematiku kulturního dědictví a také zprostředkovává komunikaci historických obcí a měst s institucemi veřejné správy v čele s Ministerstvem kultury ČR a Národním památkovým ústavem. Sdružení je tak skvělým pomocníkem, kdy města a obce mohou jeho prostřednictvím prosazovat své potřeby a požadavky, připomínkovat zákony, ale třeba také podmínky dotačních titulů. Sdružení reprezentuje členská města na veletrzích v Česku i v zahraničí, vydává společné propagační materiály a poskytuje informační servis např. k možnostem financování obnovy památek mimo jiné díky Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Jaké projekty jsou se SHS ČMS spojené? Je to soutěž o titul „Historické město roku“, „Památka roku“, sdružení zaštiťuje „Dny evropského dědictví“ a „Brány památek dokořán“, organizuje soutěž „Mladí fotografují památky“ a mnohé další.
Žamberk je členem tohoto sdružení již od roku 1996 a občané města jistě nepřehlédli aktivity města spojené s tímto sdružením, zejména Dny evropského dědictví. Na stránkách www.shscms.cz propagujeme město Žamberk i jednotlivé kulturní akce.
A o čem se jednalo v Chrudimi? Členové projednali plán činnosti na rok 2020, plánované konference i studijní cesty, byl vyhlášen další ročník soutěže Mladí fotografují památky. Sdružení neustále sleduje také přípravu památkového a stavebního zákona, ale také připravuje soutěže pro milovníky památek a pro žáky základních škol. O podrobnostech budeme informovat!
Škodová Monika, Mgr. | dne 18.09.2019
shsehd