Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Vyhodnocení soutěže škol ve sběru

PAPÍRU, NÁPOJOVÝCH KARTONŮ, ELEKTROZAŘÍZENÍ A NÁPOJOVÝCH PLECHOVEK

V září loňského roku vyhlásilo město Žamberk pro všechny místní školy 14. ročník soutěže ve sběru druhotných surovin. Aktivně se soutěže účastnilo celkem pět škol, přestože několik měsíců byly školy částečně nebo úplně uzavřené
kvůli pandemii koronaviru. Od minulého ročníku soutěže byla zařazena nová kategorie – sběr nápojových plechovek a drobných kovových odpadů, např. víček od jogurtů. Možnost třídit a odevzdávat také hliníkové plechovky byla soutěžícími docela dobře přijata. V tomto ročníku bylo odevzdáno 170 kg hliníku. Nápojů do plechovek se stáčí stále více, a aby neskončily zmačkané v koši, chceme alespoň trochu přispět k jejich recyklaci a vrácení do výroby. Oproti loňskému roku se také zlepšila situace v papírenském průmyslu, kdy obchodování s vytříděným papírem se slibně rozběhlo a surovina měla kladnou hodnotu. Všechny kategorie druhotných surovin se hodnotily podle průměru na jednoho žáka školy, aby byly podmínky pro školy a jejich studenty srovnatelné. Na začátku června, kdy byla již plně obnovena školní docházka, byla soutěž ukončena a vyhodnoceny a sečteny všechny odevzdané vážní lístky.

Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích a ve 14. ročníku soutěže se na nejvyšším stupni vítězů s velkou převahou umístila Střední škola a základní škola z Tyršovy ulice. Poprvé v historii všech ročníků sběrové soutěže se tato škola umístila ve všech kategoriích na prvním místě! Dokázali porazit žáky ze dvou základních škol v Nádražní ulici a ulici 28. října, které mají třikrát až čtyřikrát více dětí. A protože se zúčastnili ve sběru všech komodit, získali tak od města nejvyšší možnou finanční odměnu 20 000,- Kč. Jako druhá se letos umístila Základní škola, 28. října 581, která obdržela finanční odměnu 10 000 Kč. Třetí místo vybojovala Mateřská škola Čtyřlístek, z Tylovy ulice, a jim náleží výhra 8 000 Kč.

Náklady na sběr, převoz do výkupny nebo sběrného dvora a odměny soutěžícím byly financovány z prostředků města Žamberk a také za podpory partnerů soutěže, společností Suroviny Plundra s.r.o., Elektrowin a.s., ASEKOL s.r.o. a EKO-KOM, a.s. Oproti jiným letům se v rámci 14. ročníku soutěže škol odevzdalo zhruba poloviční množství ze všech škol. Do výkupny bylo předáno více než 25 tun papíru a 0,5 tuny nápojových kartonů. Do sběrného dvora byly dovezeny asi 2 tuny dosloužilých elektrozařízení. Všichni si zaslouží velkou pochvalu i poděkování.

Na všech školách zapojených do soutěže proběhlo slavnostní vyhodnocení před koncem školního roku. Děti, které byly ve sběru nejpilnější, získaly za své úsilí drobné dárky a věcné ceny. Ředitelé škol obdrželi tradiční diplom s umístěním školy v jednotlivých kategoriích a také šek na finanční odměnu. RODIČŮM, DĚTEM I JEJICH UČITELŮM PATŘÍ VELKÉ PODĚKOVÁNÍ. Přejeme všem školákům slunečné prázdniny a pohodovou dovolenou a do dalšího školního roku také spoustu úspěchů v novém ročníku sběrové soutěže.
Hovádková Alena, Ing. | dne 29.06.2021
Ke stažení:

Dokument: Konečné výsledky soutěže škol - 14. ročník | soubor: 48850.pdf | velikost: 0.24 MB   - Konečné výsledky soutěže škol - 14. ročník
Vyhodnocení soutěže v SŠ a ZŠ Tyršova 214Vyhodnocení soutěže v ZŠ 28. října 581Vyhodnocení soutěže v MŠ Tylova 1244Vyhodnocení soutěže v ZŠ Erudio Orlicko, Velký HájekVyhodnocení soutěže v ZŠ Nádražní 743