Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

VÝSTAVA ZA SKLEM VI. – POD SNĚHOVOU PEŘINOU

Kdy: v termínu od pondělí 14. února do čtvrtka 31. března 2022
Kde:Kostelní 446 (bývalé Infocentrum)
Pořádá: 
Také máte ten pocit, že dříve byly zimy delší, mrazivější a s větší nadílkou sněhu? Často o tom slýcháme vyprávět nejen pamětníky, ale mnoho z nás má i trochu zkreslené vzpomínky na své dětství, kdy jsme chodili bruslit, hrát hokej a lyžovat nebo sáňkovat nejen se školou v hodinách tělocviku, ale až do večera po škole. A pokud bylo sněhu málo, vzali jsme si boby (pekáč) a vyšli na kopeček, třeba bobovat (pekáčovat), později posloužila plastová lopata – a k ní patří lopatování.

A jak si užívali zimní radovánky naši dědečkové a babičky? Brusle měli nasazovací na boty, želízkové, které se připevňovaly řemínky, na kličku, teprve později se daly koupit „bruslařské“ boty. Saně menší či větší měla téměř každá rodina, i několikery, sloužily k dopravě dřeva, nákupu, konví… A lyže? Sice to nebyly dnešní běžky a sjezdovky, ale poctivé lyže dřevěné, které přímo v Žamberku vyráběl hlavně pro závodníky pan Bříza. Vzpomínáte? Místo bobů posloužil dobře pytel naplněný senem nebo slámou... Před okny jsme si stavěli velikánské sněhuláky nebo bunkry…

Připomeňte si zimu v Žamberku v celé své kráse, dříve a nyní. Prohlédněte si staré i nové fotografie nebo pohlednice zachycující Žamberk pod sněhovou peřinou!

Přejeme příjemné zasněžené zážitky dospělým i dětem.
Vloženo / datum poslední změny: 14. 12. 2021 / 14. 02. 2022
Odpovědná osoba: Suchomelová Kateřina , Ing.
Kategorie: Výstavy