Žamberk na Facebooku (odkaz se otevře v novém okně)  Žamberk na YouTube (odkaz se otevře v novém okně)

Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska (odkaz se otevře v novém okně)

Mobilní rozhlas (odkaz se otevře v novém okně)

Výstava za sklem VII - Den Země a zelený Žamberk

Kdy: v termínu od čtvrtka 14. dubna do úterý 31. května 2022
Kde:Kostelní ulice, bývalé Infocentrum
Pořádá: Město Žamberk
S jarem skončila naše výstava s názvem Pod sněhovou peřinou a už nyní vás můžeme pozvat na VII. výstavu za sklem, která nám přiblíží některé přírodní krásy, které máme na dosah… Den Země je celosvětová událost zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Ještě v dobách, kdy se nepoužívalo slovo EKOLOGIE, naši předkové pečovali o přírodu ve městě i v okolí Žamberka. Starali se nejen o svá políčka nebo zahrádky, ale vysazovali aleje (ta nejdelší, která již neexistuje, byla pojmenována Masarykova alej) nebo stromořadí, zajímavé stromy v centru města, ať už se jednalo o náměstí, Vojáčkovy sady, kopec Na Vrších s nádherným parkem u Albertovy vily, zámecký park nebo okolí kaple sv. Rozálie. Tato místa dodnes lákají k procházkám. A nesmíme zapomínat ani na okolí řeky Divoké Orlice a Rokytenky.
Na výstavě uvidíte staré pohlednice „zeleného“ Žamberka, ale i fotografie z nedávné minulosti. Víte, že obyvatelé Penzionu vysazovali na jaře květiny na malém ostrůvku kolem Albertovy lípy na Albertově náměstí? Poznáte, která rozkvetlá zákoutí a které lavičky najdete v areálu léčebného ústavu Albertinum? Povšimli jste si červeně kvetoucích vlčích máků v centru města nebo na nábřeží kolem řeky v loňském roce?
Na malé výstavě nelze ukázat vše, ale Žamberk má to štěstí, že v řece žijí ryby a raci, že se sem vracejí čápi, uvidíte tu stále ještě pestrobarevné motýly, čmeláky a pracovité včely a na některých lokalitách třeba slepýše křehkého. Věděli jste, že za poslední tři desetiletí ze vzduchu zmizely 2/3 létavého hmyzu? A stihli jste v dnešní super rychlé době zaznamenat, že se už vrabci nehádají u kaluží a nešvitoří tak jako dřív? A co děláte pro naše město, naši přírodu a naši Zemi vy? Třídíte jen odpad? Nebo děláte i něco navíc?

Přejeme dětem a dospělým příjemné jarní ekologické zážitky a nové podněty (nejen) k zamyšlení.
Vloženo / datum poslední změny: 13. 04. 2022 / ---
Odpovědná osoba: Suchomelová Kateřina , Ing.
Kategorie: Výstavy